Ważna wiadomość – Nowe wymagania w Polsce dla tranzytów do Turcji
Ministerstwo Finansów w Polsce wydało nową dyrektywę, która wymaga od przedsiębiorców dostarczenia określonej dokumentacji przy rozpoczęciu procedury tranzytu niektórych towarów z urzędów celnych w Polsce. Dyrektywa ta dotyczy głównie towarów znajdujących się na liście towarów objętych sankcjami Unii Europejskiej, które są przewożone na niepolskim zgłoszeniu wywozowym do Turcji.
W ramach nowej dyrektywy, przedsiębiorcy chcący rozpocząć procedurę tranzytu w polskich urzędach celnych dla towarów przewożonych do Turcji będą teraz zobowiązani do dostarczenia następujących dokumentów w języku polskim (w przypadku tłumaczeń, muszą być one uzupełnione przez tłumacza przysięgłego);
• Umowa sprzedaży towarów wraz z danymi rejestracyjnymi odbiorcy (adres siedziby, numer identyfikacyjny, data rejestracji, imiona i nazwiska osób wchodzących w skład zarządu)
• Potwierdzenie płatności za towary
• Oświadczenie odbiorcy, że towary nie będą reeksportowane do krajów znajdujących się na liście sankcji Unii Europejskiej.
• Oświadczenie producentów towarów, że są świadomi, kto jest sprzedawcą i nabywcą towarów, wiedzą, kto jest użytkownikiem końcowym i jakie jest przeznaczenie towarów oraz że transakcja nie budzi obaw co do możliwości ominięcia sankcji międzynarodowych.
Rozpoczęcie procedury tranzytu nie będzie możliwe bez takiej dokumentacji. Możliwe jest również, że niektóre urzędy celne odmówią obsługi tranzytu takich towarów, nawet jeśli dokumentacja ta jest dostępna.
W przypadku, gdy tranzyt został zgłoszony przez urząd celny wyjścia w Polsce, ale nie został jeszcze przetworzony w momencie wyjazdu, może to również skutkować zablokowaniem zgłoszenia eksportowego, co stwarza dodatkowe komplikacje dla ciężarówek, które zdecydują się rozpocząć tranzyt w innym kraju.
Z tego powodu oraz w celu uniknięcia niepotrzebnych komplikacji celnych w Polsce, SGS doradza wszystkim naszym klientom, którzy chcą rozpocząć zgłoszenia tranzytowe takich towarów w Polsce, przesunięcie rozpoczęcia tranzytu do innego kraju, do odwołania.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z lokalnym Centrum Obsługi Klienta.